Pasování prvňáčků na čtenáře 2017

Pasování prvňáčků na čtenáře 2017

27. 2.-3. 3. 2017

Skřítek Kniháček celý týden mezi únorem a březnem vítal v knihovně prvňáčky z jihlavských škol a chtěl je pasovat na rytíře – čtenáře ochránce knih. Nadšení bylo veliké, ale pak si uvědomil, že se svou malou skřítkovskou sílou nemá šanci všech 649 dětí opasovat. Byl velice rád, když našel pomocníky. Studenti dramatického oboru jihlavské ZUŠ pod vedením pana Martina Koláře se skvěle zhostili tohoto důležitého úkolu.
Před pasováním všechny přítomné pobavili vtipným „divadélkem“: mladé slečny knihovnice chtějí dětem číst, když s hrůzou zjistí, že knihy byly napadeny škůdci. Nezbývá než zavolat knihobranu. Energická slečna přivádí dva drsné chlapíky v přilbách a se sluchátky, aby změřili velikost zamoření. Zvláštním měřícím zařízením pátrají - zjišťují sto procent zamoření! Všichni musí okamžitě ven, jinak se může stát, že někoho spolu se škůdci zlikvidují. Knihovnice však slíbí spolu s dětmi pomoc v boji se škůdci. Nejdříve loví pozpátníka – obrací v knihách slova i celé věty a někdy celou knihu otočí koncem na začátek. Skrývá se obvykle na straně 84. Knihovnice obrací opatrně listy, knihobrano, hr na něj! Bohužel potvůrka je neviditelná a uniká. Schovala se někde mezi dětmi, pánové z knihobrany budou kolem sebe mlátit hlava nehlava, aby ji trefili. Ale to není dobrý nápad, zadržely knihovnice ostré chlapíky. Děti nám společným dupáním pravou a levou nohou pomohou pozpátníka vyplašit, roztáhneme speciální chňapačku – dvě knihovnice ji drží, ale v kritickou chvíli si neví rady, jak zavřít chňapačku chňapadlem – a pozpátkovník je fuč. Opakujeme nahánění škůdce dupáním a tentokrát přidáme ještě třepání rukama nad hlavou, aby nám neutekl horem, tedy vrchem. Knihovnice si vzpomenou, že na spatření pozpátkovníka je zapotřebí nasadit zvláštní růžové brýle. Po menším dohadování, který pán z domobrany je na řadě, aby si je nasadil, byl škůdce konečně objeven a po chvíli šťastně uloven. Bude vypuštěn do přírody, kde nejsou žádné knihy, kterým by mohl ublížit. Nastává napínavý okamžik – nové měření zamoření. Kleslo na 90 procent a my si na obrázcích představujeme další škůdce: patlal matlavý – matlá knihy.(Pozor! Neplést s matlalem patlavým, ten knihy patlá). Čuňák přímočarý – vpisuje do knih nadávky a sprostá slova. Vykecávač neúprosný – prozrazuje konce knih. Koncožrout nenasytný – žere konce knih. Má rád dobré konce, protože jsou sladké. Špatné konce jsou hořké, takže je ožužlává a vyplivne. Přehazovač zákeřný – přehazuje postavy z knihy do knihy. Zkazí klidně deset knih za hodinu. Hmaták otiskový – nechává v knihách mastné otisky. Třískal padavý – pouští knihy z výšky na zem. Rozmáčník potáplivý – napadá knihy při četbě ve vaně.

Škůdci jsou nebezpeční i čtenářům! Musíme děti očkovat! Veliká injekční stříkačka svědčí o tom, že dávka bude skutečně koňská! „Děti, máte rády očkování?“ Všichni volají ne. Jen někteří hrdinové očkování milují. (Chtěli bychom je vidět!) A nestačilo by místo očkování pasování na rytíře čtenáře ochránce knih? Děti radostně souhlasí. Ale počkat, co škůdci? Takový hřbetokřup má obří zuby, kterými prokusuje knižní hřbety!

Ále, škůdci počkají, jde se pasovat! A tak pasujeme. Nejdřív se pro skupinku dětí přečte slavnostní rytířský slib a pak je každý zvlášť pasován. Z rukou paní ředitelky si převezme pamětní list a průkazku do knihovny, aby si mohl půjčovat a číst a číst a číst…