Noc s Andersenem 2017

Noc s Andersenem

17. kouzelná noc se Čtyřlístkem

pátek 31. 3. 2017

Čtyřlístek není jen na louce zelená rostlinka,
ale i Bobík, Pinďa, Myšpulín, Fifinka.
Fifinka má módu ráda a výborně vaří,
proto se s ní všem v domečku vždycky dobře daří.
Na dobrotách – marná sláva
Bobík si rád pochutnává.
I když Pinďa nahnáno má,
statečně strach překonává
a světově známý je přece –
Myšpulín – slavný vynálezce.

Moji zlatí, už je to tady zas! Přišla noc, kdy se nedá v knihovně spát, protože přijdou děti a prožívají Kouzelnou pohádkovou noc - Noc s Andersenem. Letos si připomínaly komiksové příběhy Čtyřlístku. Mým úkolem bylo hlídat poklad – pohlednice se Čtyřlístkem, když je děti našly, začala velká autogramiáda všech přítomných.

A pak už na ně čekalo malování zelených čtyřlístků pro štěstí na batůžek, který si každý nocležník odnesl na památku.

Než barva zaschla, vyslechli jsme koncert čtyř „kvartet z Třeskoprsk“, zpěváci se doprovázeli se na různé rytmické nástroje.

Fifinka ráda vaří, děti si z ní vzaly příklad a každý si krásně nazdobil toust. Objevily se na nich sýrem kudrnaté ovečky, semafor, veselí medvídci ze šunky a sýru, jako zákusek chutnaly včelky z plátků ředkviček nebo červených a zelených jablíček.

Po hostině z uměleckých výtvorů se rozběhla soutěž. Bobík přivítal děti na hradě Bezzubu. Odměnou za správně zodpovězené „čtyřlístkové“ otázky byla možnost zúčastnit se turnaje v házení a chytání věnečků na meč.

Pinďa se schovával „na půdě“. Děti se snažily po slepu poznat po čem kráčí jejich bosé nohy – oblázky, seno, bublinková fólie, papír, zrní ale i kůže z divočáka.

Fifince se v kuchyni nějak smíchaly suroviny do tří jídel: smetanové bábovky, velikonoční pomazánky a bramborové polévky. Děti se snaží roztřídit, z čeho se jednotlivé pokrmy vaří a ještě se zavázanýma očima ochutnávají a poznávají, jaké potraviny má Fifinka v ledničce.

Myšpulín pracuje na vytvoření jihlavské pobočky muzea Čtyřlístku. Shromáždil vždy čtyři exponáty k několika číslům Čtyřlístku – např. č. 533 Tajemný lék – Pinďu můžeme léčit bylinkovým čajem, tabletami, sirupem a mastičkou. Ovšem jeden ze čtyř předmětů vždy chybí a děti ho musí doplnit. Máme tu také interaktivní exponáty – u „sportovních“ Čtyřlístků se skáče přes švihadlo a střílí na cíl speciálním Myšpulínovým vynálezem.

Na každém stanovišti získávaly děti lístky do tomboly, která je vzápětí slavnostně slosována. Před spaním nás světýlka dovedou k truhličce s dalším pokladem, každý v ní nalezne několik Čtyřlístků.

Ráno se knihovna rozvoněla čerstvými koláči, které přinesla paní ředitelka k snídani. Také jsem jeden ochutnal, byl moc dobrý!