Velké Říjnové Společné Čtení 2017

úterý 3. 10. 2017

Podzimní slunce paprskem unaveným
nahlíží do prázdných hnízd,
už brzy se stmívá, rozsviťme lampu,
pojďme si číst.

V Týdnu veřejných knihoven se na dětském oddělení již tradičně ke čtení sešli herci Horáckého divadla a žáci třetích ročníků ze ZŠ Seifertova. Letos se usadili ve čtenářském koutku, kde bydlí i skřítek Kniháček.

Třídě 3. A četl pan Josef Kundera. Úspěch slavila knížka Miloše Kratochvíla Jak chtěl být Honza peciválem. Kdo je to pecivál? Ten se přece válí na peci. A co je to pec? Děti vysvětlují: když nebyla televize, byla kachlová kamna a ta se poháněla ohněm… V pohádce Nepravá sudička přisoudila babička Vavroušková, která zastupovala nemocnou sudičku Žofii, malému princi sílu trestat každý klam a každou lež. Král řekl sudičkám, že za odměnu dostávají měšec ryzích zlaťáků. Vtom miminku narostly uši veliké jak lopuchové listy a oči jak žhnoucí uhlíky se upřely na otce krále. Synek usvědčil tatínka ze lži: v měšci cinkaly místo zlaťáků jen měděné plíšky.

Pan Petr Soumar vtrhl mezi děti z 3. B jak uragán. Každému se představil a podal ruku. Pak se děti zasmály u knížky básniček Pohádkové legrácky. Než přečetl básničku o pohádkové postavičce, ptal se, jak si ji děti představují. Ježibaba je stará paní, má černou kočku a lítá na koštěti. Princ je takový pán, má červený plášť. Loupežník je bandita, který přepadává banky a turisty. Vodník je vodomen. Princezna je krásná holka, ovšem básnička vnáší do pohádky krutou realitu: „léta plynou, není mladá líbezná, je z ní scvrklá babizna.“

Kluci a holky z 3. D strávili svoji půlhodinku čtení s paní Lenkou Schreiberovou. Zaujala ji knížka Recyklované pohádky. Nejdříve se rozproudila debata o recyklaci. Co to vlastně je? Děti ví, že mají třídit odpad, aby se z použitých obalů mohlo vyrobit něco nového. V pohádce Svět z pytlíku se Lucka a její táta v hypermarketu potkávají s mluvícím pytlíkem a přinesou si ho s nákupem domů. Vůbec toho nelitují. Pytlík umí báječně vyprávět o tom, čím vším už byl: víčkem, částí plotu, střevíčkem pro panenku Barbie, kelímkem a různým nádobím, dokonce myší u počítače – jezdil na mechové podložce a klikali na něj nervózní kravaťáci…

Na poslední čtení přišla třída 3. C a paní Taťána Schottnerová. Četla dětem z knížky Psí pohádky od Zuzany Pospíšilové. Pejsci jsou její srdeční záležitostí. Do psů se zamilovala jako malá holka, když sledovala v televizi seriál Bela a Sebastian. Bela zachránila chlapce před zmrznutím v horách, když ho zahřívala vlastním tělem. Pejsek paní Táni se proto nemůže jmenovat jinak než Bela. V pohádce Psí hrdina jsme se seznámili s dobrmanem Baxem. Panička se o něj vzorně starala a dobře ho vychovala, byl to moc hodný a chytrý pes. Jednou na procházce viděl, jak zlý pes ukradl dětem míč, vypravil se za ním a míč přinesl zpátky. Dostal za to od paničky tři plátky šunky a měl jasno – bude lidem pomáhat. Jednou v noci se mu podařilo zabránit zlodějům, aby vykradli klenotnictví a štěkotem přivolal policii. Zachránil tonoucího chlapce, starým lidem nosil nákupy… Psi ho zdravili s úctou, lidé ho měli rádi. Když odešel do psího ráje, postavili mu pomníček, aby se na jeho dobré skutky nezapomnělo.

Doznělo poslední slovo, a tak skončilo pro všechny zúčastněné příjemné dopoledne mezi milými knížkami.