POZOR: v době letního provozu (10.7. - 1.9.) je knihovna v pondělí, středu a pátek v polední pauze od 11,30 do 12,30 UZAVŘENA.

ve čtvrtek pouze do 13,30

Zvuková knihovna pro zrakově postižené

3. poschodí hlavní budovy
Adresa: Hluboká 1, Jihlava
Knihovnice: Markéta Dvořáková

Půjčovní doba:
Pondělí 8,00 - 18,00
Úterý zavřeno
Středa 8,00 - 18,00
Čtvrtek 8,00 - 13,30   Pozor: ve čtvrtek otevřeno pouze do 13,30!
Pátek 8,00 - 18,00

Již od roku 2003 zkvalitňují život zrakově postižených osob v Jihlavě a jejím blízkém okolí také aktivity zvukové knihovny. Toto specializované oddělení městské knihovny nabízí řadu služeb uspokojujících přirozenou kulturní potřebu vzdělávat se a kvalitně trávit volný čas i se zrakovým handicapem zhruba šesti desítkám registrovaných uživatelů.

Základní poskytovanou službou oddělení je půjčování zvukových knih a komentovaných filmů. Fond těchto speciálních zvukových dokumentů zahrnuje několik stovek titulů nejrůznějších literárních žánrů a je pravidelně doplňován, především z produkce Knihovny a tiskárny K. E. Macana v Praze a tradičních vydavatelů mluveného slova.

Služby zvukové knihovny jsou bezplatné. Předpokladem pro jejich využívání je řádná registrace uživatele, kterým však může být osoba zrakově postižená, jestliže tuto skutečnost doloží potvrzením odborného lékaře, průkazem ZTP/P (vydaného pro zrakové postižení) nebo členským průkazem certifikovaných organizací SONS či Tyflocentrum, nebo osoba, které její tělesný handicap brání číst knihy v tištěné podobě nebo běžným způsobem.

Bližší informace o zvukové knihovně či případné registraci vám rádi sdělíme na tel. č. 565 597 867 nebo prostřednictvím e-mailu zvukova@knihovna-ji.cz.

Služby oddělení:

• půjčování speciálních zvukových dokumentů (zvukových knih a komentovaných filmů) na MC a CD
  • půjčování periodik (Zora, Ema)
  • zpřístupnění PC se speciálním softwarem pro zrakově postižené
  • zpřístupnění televizní lupy (ve studovně ve 2. poschodí hlavní budovy)
  • zásilková služba (pro imobilní a mimojihlavské uživatele)
  • meziknihovní výpůjční služba

Konkrétní zvukový dokument lze hledat pomocí následujících odkazů:

On-line katalog

Abecední seznam všech zvukových dokumentů

Seznam novinek

Další aktivity oddělení

Pravidelně pořádáme kurzy znakového jazyka!

Zpravidla 2x ročně (únor-duben, říjen-prosinec) pořádáme kurzy znakového jazyka pro začátečníky i mírně pokročilé. Kurz, vedený zkušeným lektorem znakového jazyka, zahrnuje 10 devadesátiminutových lekcí; cena kurzu činí 400 Kč.

V budově jsou instalovány orientační hlasové majáčky!

Formuláře ke stažení:

Přihláška uživatele