POZOR: v době letního provozu (10.7. - 1.9.) je knihovna v pondělí, středu a pátek v polední pauze od 11,30 do 12,30 UZAVŘENA.

ve čtvrtek pouze do 13,30

Rady čtenářům

1. Je možné zrušit rezervaci?
Zrušit rezervaci lze prostřednictvím knihovníka nebo e-mailu (pujcovna@knihovna-ji.cz)

2. Je možné půjčit domů CD-ROM nebo CD-ROM, který vychází jako příloha časopisu?
CD-ROM, který vychází jako příloha časopisu nebo knihy, lze zapůjčit domů - výpůjční doba je 30 dnů. Samostatné CD-ROMy se půjčují rovněž na 30 dnů.

3. Co je třeba k registraci do Městské knihovny Jihlava?
Čtenářem knihovny se stává fyzická osoba vydáním čtenářského průkazu na základě vyplněné čtenářské přihlášky a doložením správnosti osobních údajů platnými osobními doklady (občanský průkaz). Registrační poplatky - viz ceník

4. Je možné sdělit změnu osobních údajů e-mailem?
Osobní údaje (jméno, bydliště...) nelze změnit e-mailem. Změny lze provést pouze osobně a doložit je platným dokladem.

5. Je možné rezervovat si titul prostřednictvím internetu?
Rezervovat lze požadovanou knihu, CD, časopisy, jejichž alespoň jeden exemplář je půjčen. Rezervovat knihu nebo CD lze v knihovně u on-line katalogů samostatně, prostřednictvím knihovníka nebo přímo přes internet - prostřednictvím webové stránky knihovny. Kliknutím na "šedé tlačítko REZERVUJ" se Vám objeví tabulka, do které vyplníte prvních šest pozic z RČ a číslo Vašeho čtenářského průkazu. Do pole "Má význam do" uvedete, do kdy máte o rezervaci zájem. Přednastaven je jeden rok. Je nutné zaškrtnout také místo, na kterém si rezervovanou knihu vyzvednete. Pokud je na titul podáno více rezervací, zobrazí se jejich počet ve formuláři. Pokud jste na čtenářské přihlášce uvedl(a) adresu své elektronické pošty, bude Vám zaslána zpráva o vyřízení Vaší rezervace e-mailem. Zrušit rezervaci můžete pouze prostřednictvím knihovníka. Za každou rezervaci si knihovna účtuje poplatek podle ceníku.

6. Kdy se vracejí půjčená hudební CD?
CD se půjčují na 14 dnů a za zpoždění se účtuje 10.- Kč za další dva týdny. Lze si je rezervovat i prodlužovat výpůjční dobu o další dva týdny (v případě, že je titul rezervovaný, o 1 týden).

7. Co je prezenční a absenční výpůjčka?
Prezenční výpůjčka: dokument nelze zapůjčit mimo knihovnu, je možné jej půjčit jenom v knihovně.
Absenční výpůjčka: dokument lze po zaevidování do výpůjčního protokolu zapůjčit mimo knihovnu. (Výpůjčky CD se evidují v hudebním oddělení ve 3. patře)

8. Musím být registrovaným čtenářem Městské knihovny Jihlava, pokud chci využívat pouze internet?
Chcete-li využívat internet v knihovně, nemusíte být registrovaným čtenářem. Internet je u nás přístupný široké veřejnosti podle pravidel používání PC.

9. Platí průkazka z ústřední knihovny i na pobočkách knihovny?
Průkazka z ústřední knihovny platí i na pobočkách a opačně. Jsou to pobočky: Březinova, Bedřichov, Horní Kosov.

10. Lze v knihovně využívat Codexis a kolik stojí tisk?
Ano, je možné využívat zdarma Codexis (Právní informační systém). Případný tisk je zpoplatněn částkou 2 Kč za jednostrannou kopii.

11. Jaké jsou podmínky pro půjčování kazet a CD pro nevidomé?
Uživatelem knihovny pro nevidomé a slabozraké se může stát pouze zdravotně postižená osoba, která se prokáže potvrzením lékaře. Pro půjčování knih nahraných na magnetofonových páskách nebo CD nosičích platí podmínky dané knihovním řádem (více info zde).

12. Od kterého roku jsou v knihovně Sbírky zákonů a lze si je půjčit?
V knihovně jsou Sbírky zákonů v tištěné formě od r. 1918. Nepůjčují se domů. Lze z nich pouze kopírovat. Za kopii zaplatíte částku 2 Kč (jednostranná kopie).

13. Platí průkazka pro dospělé i v dětském oddělení?
Ano. Průkazka pro dospělé je platná po domluvě (přeregistraci) na dětském oddělení za poplatek 30 Kč na 1 rok.

14. Jak se platí za internet v dětském oddělení?
Přístup na internet v dětském oddělení a studovně pro mládež je umožněn zaregistrovaným čtenářům do 15 let zdarma, doba využívání je max. půl hodiny.

15. Kolik knih si mohu půjčit domů?
Čtenář může mít současně půjčeno maximálně 25 kusů dokumentů. (Sčítají se výpůjčky i na pobočkách).

16. Na jak dlouho si lze půjčit knihy a časopisy?
Základní výpůjční lhůta je 30 dnů u knih a časopisů.
Výpůjční lhůtu si může čtenář prodloužit, učiní-li tak před jejím uplynutím a nežádá-li dílo další čtenář. Celková doba výpůjční lhůty nesmí překročit 100 dnů.
Výpůjční lhůty u rezervovaných titulů se prodlouží pouze o 14 dnů.

17. Za jak dlouho si mám vyzvednout rezervovaný dokument?
Dokumenty si čtenář musí vyzvednout do 7 dnů od odeslání informace o připravené rezervaci.

18. Kolik zaplatím, když vrátím pozdě knihy nebo časopisy?
Po uplynutí  lhůty 30 dnů od výpůjčky čtenář zaplatí 10,- Kč (1. upomínka e-mailem nebo poštou), u CD po 15 dnech 10,- Kč. Po 60 dnech (u CD po 30,- dnech) následuje 2. upomínka ve výši 20,- Kč. Po uplynutí 90 dnů (u CD 45) se posílá 3. upomínka ve výši 50,- Kč formou doporučeného dopisu.

Výpůjčky lze prodlužovat, více informací zde

19. Co znamenají barvy na hřbetu knih?
žluté kolečko - detektivky a horory
zelený proužek - fantasy a sci-fi
fialový proužek - drahé, odborné knihy u výpůjčního pultu v 1. nebo 2. patře

20. Můžu vhodit knihy z poboček do biblioboxu?
Ne. Než se pak kniha z biblioboxu dostane na pobočku, může se stát, že naskočí upomínka.

^ nahoru ^