Městská knihovna Jihlava

Čtenářský klub Daněk

6. 3. 2023

 

Balli Barbora, Kupková Magdaléna

Čtenářský klub Daněk v jihlavské knihovně funguje už od roku 2020 a je to naše srdcová záležitost. Za touhle větou si představte emotikonu srdíčka. 

Prozatím je celý klub v online prostoru a máme příspěvek pravidelně každé pondělí, tzv. knihu týdne. Ta pravidelnost mi přijde důležitá. Neříkám tím, že každé pondělí lidé napjatě čekají u monitorů, aby se dozvěděli, jaká je kniha týdne. Nedělám si iluze. Z naší vlastní zkušenosti víme, že množství informací, které se každý den dožadují naší pozornosti, jsou tisíce, takže člověk ani nemůže být schopen se na vše soustředit. Čtení je jednou z možností jak na chvilku uniknout, být offline, dostat se do světa ohraničených informací a prožít něco nového či jiného.

Rok 2023 byl pro nás v mnoha směrech zásadní rok. Fungování klubu se ustálilo. Našlo si nás spoustu nových členů (z 80 sledujících jsme se dostali na 160). A ti stávající si s námi začali povídat a to je velká radost. Snažíme se dávat příspěvky i během týdne. Kromě knih doporučujeme i třeba literární podcasty nebo knižní festivaly. Snažíme se, aby byl obsah rozmanitý, takže sdílíme i různé články, recenze a radosti. Pokud má vyjít nějaká zajímavá nová kniha, tak se o tom snažíme udělat příspěvek. Rády dáváme doporučení na komiksy, protože zpracování knih ve formě komiksu má podle nás velký přesah v literatuře. Stal se uměleckým médiem, který pomocí obrazu a textu dokáže velmi dobře zprostředkovat i obtížná témata.

Stěžejním příspěvkem zůstává kniha týdne, to se nemění.  Na konci roku jsme měli přečteno 50 knih. Klub zajišťujeme dvě, tak i ten výběr knih je jednodušší. A naštěstí máme rozdílný čtenářský vkus, což osobně vnímám jako plus pro naše uživatele, protože se nám tak sejde rozmanitá skladba knih. Takhle. Nikdy jsme se jich neptali, ale myslíme si, že je to pro ně vhodné.

Také jsme si založili profil na databázi knih, kam dáváme seznam přečtených knih. Přijde nám to přehlednější než ty knihy dohledávat v kanálu příspěvků, lidé si ke knihám mohou přečíst anotace i další komentáře, případně si je přidat do svých seznamů.

Do budoucna si přeji, aby klub pokračoval i nadále, aby byl pořád radostí a místem, kam se člověk může obrátit, když potřebuje najít inspiraci nebo nové podněty. Naší přáním je, abychom se jednou scházeli s našimi čtenáři v reálném čase na reálném místě. Posilněny heslem, že každá kniha má svého čtenáře, táhneme tuhle kárku dál.

       

 

#knihatýdne